Про нас


Вавілов

В 1973 р. із складу кафедри обчислювальної техніки (ОТ) факультету автоматики та електроприладобудування (ФАЕПБ) виділилася нова кафедра — кафедра прикладної математики (ПМА), на яку перейшли працювати 3 професори, 2 доценти та 4 асистенти з кафедри ОТ.

Першим завідувачем кафедри прикладної математики був призначений Євген Миколайович Вавілов (13.02.1923, Москва – 25.04.1978, Київ) — д.т.н. (1966), професор (1967), полковник, який до того довгий час працював у Київському вищому інженерно-радіотехнічному училищі протиповітряної оборони (1955-71), фахівець з дискретної математики та теорії електронних цифрових машин.

Молчанов

В 1978 р. кафедру прикладної математики очолив Олександр Артемович Молчанов (19.01.1941, Нижній Тагіл – 10.11.2014, Київ) — д.т.н. (1974), професор (1980), заслужений діяч науки і техніки України (1998), який до того довгий час працював у Київському науково-дослідному інституті мікроприладів ВО «Кристал» (1968-78), фахівець у галузі математичного моделювання нелінійних об'єктів різної фізичної природи та автоматизації проектування інтегральних схем.

Чертов

У 2014 р. завідувачем кафедри прикладної математики був обраний Олег Романович Чертов (24.12.1963, Кривий Ріг) — д.т.н. (2014), професор (2018), який має великий досвід проєктної роботи в різних ІТ-компаніях: керівник проєкту з розробки автоматизованої системи «Перепис-2001», призначеної для обробки даних Всеукраїнського перепису населення 2001 р. (більше 68 мільйонів паперових переписних бланків, 7000 типів розрізів вихідних таблиць, більше 200 тисяч правил перевірки вихідних таблиць); керівник проєкту з впровадження припейдної білінгової системи в мобільному операторі МТС-Україна, нині Vodafone Україна (2006-2007); консультант Світового банку (2009-2013) тощо.

Загалом сумарний бюджет проєктів, в яких Чертов О. Р. був одноосібним керівником проєкту чи одним із провідних виконавців, на 2024 р. перевищив 5 млрд грн, причому абсолютно всі ці проєкти були успішно впроваджені.

Чертов О. Р. запропонував і розвинув теорію забезпечення групової анонімності для наборів даних різної природи (статистичної, демографічної, соціологічної тощо). У рамках керованої ним наукової школи успішно виконуються фундаментальні та прикладні науково-дослідні роботи в таких областях як наука про дані, машинне навчання, інтелектуальний аналіз даних тощо.

Photo 2025 04 03 22 49 52
Завідувач кафедри

3 квітня 2025 р. призначено новообраного завідувача кафедри — Данила Юрійовича Таврова. Він став наймолодшим керівником в історії кафедри, маючи значний адміністративний, академічний і міжнародний досвід.

Данило Юрійович здобув три вищі освіти:

  • бакалаврат, магістратуру та аспірантуру на рідній кафедрі;

  • магістратуру з економічного аналізу в Київській школі економіки;

  • магістратуру з економіки в Університеті штату Каліфорнія, Берклі (США).

У 2015–2016 роках він був стипендіатом імені Фулбрайта в Університеті Карнегі-Меллона (Піттсбург, США).

З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну Данило Юрійович повернувся з США, адже переконаний, що його знання та зусилля мають працювати на благо рідної країни. У своїй діяльності він керується принципом Євгена Чикаленка:
«Мало любити Україну до глибини душі, треба любити її й до глибини кишені.» 

Попри складні воєнні часи, кафедра прикладної математики продовжує активно розвиватися. Як і Михайло Грушевський, Данило Юрійович вірить, «що українство наше все-таки має в собі стільки стихійної сили, стільки життєвості, що його не заб'єш ніякими теоремами, що воно своєю стихійною силою проб'ється через усякі штучні перешкоди — поки не вб'ємо самі сеї сили нашою апатією, бездіяльністю». 

Наукові інтереси Данила Таврова охоплюють статистику, економетрику, баєсівський аналіз даних, машинне навчання та геометричне моделювання. Він є автором понад 50 наукових праць та пів десятка навчальних посібників.

Зміст діяльності фахівців із прикладної математики полягає в: 

  • розробленні математичних методів та інформаційних технологій машинного навчання (Machine Learning), інтелектуального аналізу даних (Data Mining), обчислювального інтелекту (Computational Intelligence), розробленні математичних і програмних засобів опрацювання даних великого обсягу (Big Data);
  • математичному моделюванні та комп’ютерній симуляції складних систем, процесів та явищ різної природи (механічних, біологічних, економічних тощо);
  • розробленні нових чи адаптації існуючих математичних методів і алгоритмів аналізу даних різної природи.

Навчання на бакалавраті за освітньою програмою Машинне навчання та математичне моделювання орієнтовано на:

  • розроблення нових або адаптації існуючих математичних методів і алгоритмів аналізу даних різної природи;
  • виявлення залежностей у даних методами машинного та глибинного навчання;
  • розроблення математичного та програмного забезпечення для моделювання та комп’ютерної симуляції складних систем.

Бакалаври з прикладної математики можуть працювати на посадах Machine Learning Engineer, Data Analyst, Business Analyst, Software Engineer.

Навчання в магістратурі за освітньо-науковою програмою Машинне навчання та математичне моделювання та освітньо-професійною програмою Машинне навчання та математичне моделювання орієнтовано на:

  • опанування сучасних методів інтелектуального аналізу даних, машинного навчання, методів математичного моделювання та програмних засобів систем зберігання та опрацювання даних;
  • набуття навичок і вмінь розробляти засоби підтримки прийняття рішень на основі баз знань у конкретних проблемних галузях, застосовувати інформаційні технології в проєктно-конструкторській та управлінській діяльності;
  • вивчення дисциплін фахової підготовки з машинного навчання, геометричного моделювання, аналізу даних великого обсягу, моделювання біомедичних процесів тощо, а також науково-дослідну роботу за темою магістерської дисертації.

Магістри з прикладної математики здатні виконувати ширше коло обов’язків і займати посади Data Scientist, Technical Lead та різноманітні посади науковців.

Доктори філософії (PhD) в галузі прикладної математики є науковцями, що як фахівці найвищої кваліфікації спроможні розробляти нові математичні моделі, методи, способи та алгоритми, інформаційні технології з опрацювання великих масивів даних різноманітної природи. На кафедрі прикладної математики підготовка аспірантів здійснюється за освітньою програмою Прикладна математика спільно з фізико-технічним інститутом.

Наші викладачі
На кафедрі прикладної математики працюють висококваліфіковані викладачі
  • 2

    Доктори технічних наук
  • 3

    Доктори фіз.-мат. наук
  • 5

    Кандидатів фіз.-мат. наук
  • 8

    Кандидатів технічних наук
  • 1

    Доктор фармацевтичних наук
  • 2

    Доктори філософії за спеціальністю "Прикладна математика"
Керівництво
Викладачі