Запрошені доповідачі

Нікхіль Р. Пал
Інститут статистики Індії
Калькутта, Індія

Як навчити нейронні мережі казати «не знаю» — задача класифікації у відкритому світі

Анотація. В умовах відкритого світу тестовий шаблон може належати невідомому класу, і нейронна мережа не впорається з його розпізнаванням. В умовах закритого світу шаблон може лежати за межами «інтервалу стробування», і в цьому випадку нейронна мережа не повинна ухвалювати жодних рішень, але цього не відбувається. В окремих ситуаціях вона навіть може віднести шаблон до неіснуючого класу. Статистичні властивості одного чи багатьох класів можуть істотно змінюватися з часом, і в цьому випадку нейронна мережа також помилятиметься.

Вищевказані задачі різні за своєю природою, але їх об’єднує одне: нейронна мережа ухвалює рішення в тих ситуаціях, коли їй цього робити не варто. У літературі описано спроби розв’язання кожної з цих задач окремо. У даній доповіді ми розробимо окремі методи, які розглядають ці задачі в єдиних рамках. У цьому зв’язку ми коротко розглянемо декілька ймовірнісних методів і покажемо, як теорема про екстремальні значення використовується для розв’язання задачі класифікації в умовах відкритого світу. Після цього ми презентуємо методи моделювання світу, який доповнює вікно стробування, і на їх основі розв’яжемо вищезгадані задачі. Такий підхід можна розглядати як навчання мережі казати «не знаю» в потрібному контексті. Також буде висвітлено окремі теоретичні результати. Чи означає це, що задачу розв’язано? Ні! Ми досі вважаємо цю задачу відкритою. У доповіді також буде вказано окремі напрямки дальших досліджень.

Нікхіль Р. Пал працює професором у Відділі електроніки та зв’язку Інституту статистики Індії. Поточні наукові інтереси професора включають науку про мозок, обчислювальний інтелект, машинне навчання та інтелектуальний аналіз даних.

Проф. Пал обіймав посаду шеф-редактора журналу IEEE Transactions on Fuzzy Systems з січня 2005 р. по грудень 2010 р. Також він був членом редколегій таких журналів, як International Journal of Approximate Reasoning, Applied Soft Computing, International Journal of Neural Systems, Fuzzy Sets and Systems, IEEE Transactions on Fuzzy Systems і IEEE Transactions on Cybernetics.

Проф. Пал є володарем нагороди Fuzzy Systems Pioneer Award від Товариства обчислювального інтелекту IEEE (IEEE Computational Intelligence Society, CIS). Він виступав із низкою пленарних доповідей на різноманітних провідних конференціях у галузі обчислювального інтелекті. Він є Почесним лектором IEEE CIS (2010–2012, 2016–2018), а також був членом Адміністративного комітету IEEE CIS (2010–2012). З 2013 по 2016 рр. він обіймав посаду Віце-президента IEEE CIS з публікацій. У 2018–2019 гг. проф. Пал обіймає посаду Президента IEEE CIS.

Проф. Пал є академіком Національної академії наук Індії, членом Міжнародної асоціації з нечітких систем, Всесвітньої академії наук, секції IEEE в США.