ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИЙ АНАЛІЗ ІНФОРМАЦІЇ-2013

На факультеті прикладної математики 15–17 травня було проведено ХІІІ Міжнародну наукову конференцію ім. Т. А. Таран «Інтелектуальний аналіз інформації-2013».

Історія конференції починається з 2001 року, коли відбувся семінар із тією же назвою, організований спільними зусиллями кафедри прикладної математики НТУУ «КПІ» та Російської асоціації штучного інтелекту. Із 2003 р. почали виходити друком праці семінару. Із 2005 року семінар було перетворено в повноцінну Міжнародну наукову конференцію «Інтелектуальний аналіз інформації-2005».

А з 2009 р. Міжнародній науковій конференції «Інтелектуальний аналіз інформації» присвоєно ім’я її ініціатора та керівника Тетяни Архипівни Таран — видатного вченого у сфері штучного інтелекту, доктора технічних наук, професора НТУУ «КПІ», члена Асоціації створювачів і користувачів інтелектуальних систем (Україна) і Російської асоціації штучного інтелекту.

На ІАІ-2013 програмному комітету для рецензування було подано близько 50 тез доповідей. Для участі в конференції після опрацювання було відібрано 44 з них.

Цього року конференцію відвідало 13 зарубіжних доповідачів: із Москви, Санкт-Петербурга, Самари, Калуги, Ярославля (Росія), Мінська (4 доповіді надала білоруська наукова школа штучного інтелекту) та Алмати (Казахстан).

У конференції взяли участь науковці та викладачі університетів із міст України: Донецька, Львова, Одеси та ін. Доповідачі з Києва представляли не тільки НТУУ «КПІ», а й інститути НАНУ: Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій і систем НАН України та МОН України, Інститут програмних систем тощо.

Серед авторів тез доповідей близько 20% — професори та д.т.н., 30% — к.т.н. Половина учасників — молоді науковці: аспіранти, магістранти, студенти. 20% тез являють собою авторську роботу молодих науковців. Серед 15 доповідей авторства співробітників НТУУ «КПІ» 7 належать перу викладачів і студентів кафедри прикладної математики. У роботі конференції взяли участь випускники кафедри прикладної математики, які зараз навчаються в аспірантурі при різних закладах.

Основні наукові теми, що формують обличчя конференції, було заявлено вже в перший день роботи, а саме: інтелектуальний аналіз даних і машинне навчання, аналіз інформації в слабко структурованих ситуаціях, пошук у глобальних мережах, інструментальні засоби інтелектуального аналізу. Однак, у різні роки тематичні акценти змінювалися. Якщо в перші роки значну увагу приділялося апарату формальних понять, то надалі акцент змістився на роботи з пошуку інформації в Інтернет; з’явилися роботи з інтелектуальних методів розпізнавання, інтелектуальних комп’ютерних засобів.

​На Міжнародній науковій конференції ім. Т. А. Таран «Інтелектуальний аналіз інформації-2013» традиційно, у якості визначальної, мала популярність секція «Знання та міркування». Секція «Прикладні проблеми» зацікавила, як завжди, науковців, які займаються розв’язанням практичних задач. У цьому році вперше було заявлено секцію «Обчислювальний інтелект» через великий попит на дану тематику.

Робота конференції була плідною, пройшла в атмосфері вільного професійного обговорення, було поставлено багато запитань.